MENU

Máme nové koťátko

funny-kittylovely-kitten-cute-funny-kitten-kitty-lovely-paws-sweet-hphdd8rn.jpgPokud váháte, zda si pořídit psa nebo kočku, vězte, že kočka je téměř nenáročné stvoření. Nepotřebuje venčit, přes den většinou spí, moc toho nesní, nemusí se cvičit nebo vychovávat a navíc zútulní a prohřeje domácnost. Co víc si přát :)

Vybavení aneb co mít připraveno před příchodem nového koťátka

Krmení- granulky pro koťata. Jestli chceme krmit i konzervy, můžeme, ale některé kočky si měkké masové konzervy natolik oblíbí, že potom zcela odmítají granule.
Pelíšek není nezbytný, neboť kočky často střídají místa k ležení a často to jsou židle nebo gauče. Nicméně svým vlastním pelíškem na nějakém chráněném vyvýšeném místě určitě nepohrdnou.
Záchodek, „kočkolit“ a lopatka na vybírání exkrementů patří k povinnému vybavení kočičí domácnosti. Záchodek pravidelně (nejlépe ráno a večer) čistíme, aby si kočička nehledala jiná místa k venčení. Pokud máme více koček, každá by měla mít svůj záchodek.
Kočky mají potřebu značit okolní předměty jejich poškrábáním, je to optická značka pro případné vetřelce, kteří se opováží na jejich území. Proto se jim pořizují škrabadla, která pro tyto účely slouží. Zpravidla si ale škrabadel moc nevšímají, zato se s gustem vyřádí na vaší pohovce či křesle.
Hračky dle potřeby. Uvidíte, že největší úspěch bude mít houbička na mytí nádobí nebo vršek od PETky...

Odchov venkovní vs. domácí

Musíte si dobře rozmyslet, jestli bude kočka jen doma nebo bude mít možnost pobíhat i venku. Pokud už jednou kočce umožníte podívat se ven, zalíbí se jí to natolik, že to pak bude po vás intenzivně vyžadovat. Nekastrovaní kocouři se budou hodně a daleko toulat- často se přijdou domů jenom najíst a vyspat, často se také vracejí porvaní od ostatních kocourů a mnohdy je třeba kousné rány nechat ošetřit veterinářem. Nekastrované kočky si zase hledají ženichy a vy se můžete dvakrát až třikrát za rok radovat z malých koťátek. V této souvislosti nelze opominout kastraci- viz níže.

Veterinární péče

Kočky by se měly pravidelně odčervovat. Jednoznačně venkovní kočky (loví myši, ptáky, krtky,...) a kočky chované spolu s dětmi.
Malá koťátka se vakcinují zhruba od 9. týdne stáří, revakcinace probíhá za 3 týdny- to už si musí pohlídat nový majitel. Po těchto dvou injekcích má splněno, na další vakcinaci přijde až za rok a poté každoročně. Vzteklina není u koček povinná (jako u psa), ale u venkovních koček je doporučitelná.
Někteří chovatelé kočkám zkracují drápky, ale není to nutné.
Venkovní kočky nebo kočky, které přicházejí do styku s jinými zvířaty ošetříme pipetou proti blechám a klíšťatům (viz témata Problém jménem blecha a Ektoparazitika).

Pamatujme na to, že kočky pečují o svou srst jejím lízáním. Tak si ji pročesávají a uhlazují svým drsným jazýčkem a část chlupů během této procedury i spolknou. Ty se poté mohou hromadit v žaludku či ve střevě a vytvořit tzv. trichobezoár, čili chuchvalec chlupů. Může dokonce dojít i k ucpání a neprůchodnosti střeva.
Venkovní kočky se pročišťují pozřením trávy, která chlupy obalí a poté jsou vyzvráceny, nebo jsou posunuty dál a vykáleny.
Domácí kočce musíme k tomuto účelu zakoupit buď trávu („kočičí trávu“) nebo speciální pastu pro prevenci vzniku trichobezoárů.

Kastrovat ano či ne?

Jednoznačně ano. U kocourů jsou k tomu dva hlavní důvody. Ti venkovní se nebudou tak toulat a ti domácí nebudou značkovat (o značkování viz níže). U koček je důvod jasný, nebudou mrouskat (viz níže) a nebudou mít koťata.

Značkování slyším poprvé v životě, o co se jedná a jak to poznám?

Jedná se o přirozené chování pohlavně dospívajícího kocoura (tzn.okolo 7.-9. měsíce věku) a probíhá to tak, že si stoupne zadkem ke svislé stěně (ke zdi, ke dveřím, k pohovce,...), zvedne ocas a vyhlídnuté místo pokropí sprškou moči. Ta velmi výrazně, štiplavě páchne. To je signál o pohlavní zralosti kocoura a k vyhledání veterináře, aby provedl kastraci.

Jak poznám mrouskání a co to je?

Mrouskání je projev pohlavně dospělé samice, že je připravena k páření a ráda by měla koťátka. Kočka je více mazlivá a kontaktní, při doteku se prohýbá v kříži, ocas dává nahoru a mírně na stranu, je v podřepu a přešlapuje, hlasitě až otravně mňouká a hledá si partnera. Toto se cyklicky opakuje, na pár dní ustane a začne nanovo. Ideálně s kastrací počkáme jakmile se kočka uklidní a zároveň nečekáme na další „mrouskací kolo“.

 

***Objednávky vytvořené do 14 hodiny doručujeme následující pracovní den***