MENU

ZIMA BLECHÁM NEUBLÍŽÍ

flea-exterior-interior-1162x1248.jpgANEB PREVENCE PROTI JEJICH NÁJEZDU PLATÍ CELOROČNĚ

 

Tím, že jsme dali domov našim chlupáčům, dali jsme domov i všem breberkám, které si nosí z venku nebo po setkání s méně udržovaným jedincem s sebou. Nejvíce se jim daří přes příjemné letní teplé a akorát tak vlahé dny, ale i chladnější počasí až mráz jim v rozvoji nezabrání a musíme na to tedy myslet. 

Jak už jsme se dozvěděli z úplně prvního článku, který jsem pro Vás napsala, blechy jsou opravdu urputná stvoření. Dokládají to i četné dotazy od čtenářů, kteří mnohdy marně s odblešením svých miláčků bojují a často také změňují terapeutická opatření za preventivní, což je chyba. 

Terapeutická opatření jsou ta, která musíme nasadit, když je zvíře zablešené (tzn. kdy máme důkaz zablešení- chlupáči se škrábou, vykusujou, najdeme blěší trus nebo dokonce uvidíme blechu samotnou). Tehdy nám pomůže opravdu razantní metoda likvidace blech, vajíček, kukel i líhnišť. 

Preventivní opatření jsou na místě tehdy, kdy jsme úspěšně armádu blech vymýtili, stálo nás to nemalé úsilí i finance, a nechceme, aby se problém vrátil. Musíme tedy zvíře opatřit repelentním (odpuzovancím) prostředkem ať už ve formě pipet (kapat každý měsíc) nebo stále oblíbenějších obojků (vydrží 4-7 měsíců dle výrobce). Obojky se vyrábějí pro pejsky i kočky, ty lepší jsou opatřeny jistícím mechanismem, aby se kočka přelézající např. přes ploty nezachytila a neudusila. Obojky musí těstně přiléhat ke kůži zvířete, nelze se spokojit s jejich volným umístěním, účinkují i u hodně chlupatých psů. Dobře padnoucí obojek (vybírá se dle velikosti zvířete, zejména podle obvodu krku- lze změřit a dle toho vybrat tu správnou velikost) funguje i ve vodě a v dešti, nesundáváme ho. Pokud pejska šamponujeme, můžeme si dovolit jej na tu chvíli odepnout a po usušení jej zase navléknout. 

Dodržováním těchto dvou mechanismů boje s blechami a jejich správným vyhodnocením se těchto nezvaných hostů lze s úspěchem zbavit. 

S přáním celoročně bezbleší domácnosti :), 

MVDr. Barbora Musialková